Wycieczka do Muzeum Jednośladów

Sprawozdanie z wycieczki do Muzeum Jednośladów

 

            W dniu 6 października, po pierwszej godzinie lekcyjnej, 13 uczniów klasy VI pod opieką pani A. Włodarczyk – Peszke i pani J. Majdzik udało się na wycieczkę do pobliskiego Borowna.

            Po drodze zatrzymaliśmy się pod kolumną upamiętniającą samobójczą śmierć dawnego właściciela Kruszyny Kacpra Denhoffa.  Wkrótce potem dotarliśmy do celu podróży, którym było zwiedzenie jedynego w swoim rodzaju prywatnego muzeum motocykli.

            Wysiedliśmy z busa i przywitaliśmy się z bardzo sympatycznym właścicielem kolekcji panem Janem Ferencem. Zbiera on  jednoślady już od 20 lat. Jego kolekcja liczy ponad 60 motocykli, skuterów i motorowerów wyprodukowanych w Polsce w czasach PRL-u. Zbiory przechowuje

w 2 budynkach, każda maszyna jest szczegółowo opisana.

            Pan Ferenc z ogromną   pasją opowiadał nam  o swoim hobby, a my podziwialiśmy eksponaty. Za najlepszy sprzęt jednogłośnie uznaliśmy motocykl „Dudek”, a  właściciel dokonał prezentacji odpalenia tej cudownej maszyny. Potem przeszliśmy do kolejnego budynku, w którym wyeksponowane są  głownie tzw. wueski. Pan Ferenc z dumą pokazał nam swój największy skarb – motor, który kupił mu ojciec i kontynuował opowieść o motocyklach i ich historii. Chętnie wsiadaliśmy na motory, przymierzaliśmy stare kaski oraz rękawice motocyklowe i oczywiście robiliśmy zdjęcia. Następnie przeszliśmy do biura pana Jana, gdzie mogliśmy obejrzeć dawne  banknoty,  kartki na mięso, magnetofon kasetowy, maszynę do pisania i inne rzeczy z epoki PRL-u.

Na koniec wpisaliśmy się do księgi pamiątkowej i serdecznie podziękowaliśmy panu Ferencowi.

            W drodze powrotnej udaliśmy się na cmentarz borowiński. Pani pokazała nam  grób słynnego śpiewaka operowego Edwarda Reszke.

            Do szkoły wróciliśmy wczesnym popołudniem. Dzień był pełen wrażeń.

                                                                                                                      Mikołaj Rybak, klasa VI

Dzień Postaci z Bajek w naszej szkole

 

Jest taki dzień w kalendarzu

Gdy świat dookoła magiczny się staje

Wszystkie dzieci o nim pamiętają-

To listopadowy Dzień Postaci z Bajek.

5 listopada na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek.

W tym roku po raz pierwszy nasza szkoła włączyła się w obchody tego święta (obchodziliśmy go w poniedziałek 7 listopada). Organizacją tego święta zajęła się p. Dorota Wojtasińska - nauczyciel bibliotekarz.

Aby uczcić ten dzień w kl.I-III SP odbyły się zajęcia biblioteczne. Były zabawy wymagające wykazania się znajomością treści bajek, tych znanych i mniej znanych, uczniowie m.in. rozwiązywali zagadki, rozpoznawali bajki po rekwizytach oraz po przeczytanych fragmentach książki. Były zabawy ruchowe, krzyżówki i wykreślanki literowe, uczniowie mieli niebywałą okazję, choć przez chwilę poczuć się jak Kopciuszek oddzielając groch od ziaren zboża. Ponadto mogli zaprezentować przyniesione do szkoły maskotki oraz książki ukazujące ich ulubioafadwne postacie z bajek. Ostatnim zadaniem było wykonanie pracy plastycznej ulubionej postaci. Pouczającym akcentem spotkań było głośne czytanie bajki terapeutycznej „O pajączku” poruszającym problem odrzucenia przez grupę rówieśniczą. Wartościowe książki kształcą w dzieciach właściwe postawy i zachowania, rozwijają fantazję, pamięć i bogacą słownictwo.

Warto więc czytać młodszym dzieciom, a starszych zachęcać do czytania!

 

8002

 

800

8001

Pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej

Książka to mędrzec łagodny i pełen słodyczy,

który puste życie napełnia światłem,

a puste serca wzruszeniem.

Kornel Makuszyński

 

1 czerwca 2016 r.wnaszej szkoleodbyło się pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej uczniów klasy I. Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki.

Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie, obejrzeli krótkie przedstawienie, przygotowane przez uczennice kl.III gimnazjum, które wcieliły się w role książek.

Uczniowie odgadywali także bajkowe zagadki, które sprawdziły ich znajomość baśni i bajek. Zapoznali się również z właściwymi zasadami traktowania książek, wysłuchali próśb i skarg książek, dowiedzieli się, jak należy dbać o książki, czego nie wolno robić, czytając je.

Najważniejszym  momentem  całej  uroczystości  było  złożenie  przyrzeczenia  przez  pierwszoklasistów  i  sam  fakt  pasowania  na  czytelnika  biblioteki  szkolnej. Wszyscy uczniowie jednogłośnie obiecali, że będą czytać książki.

Na zakończenie uroczystego spotkania wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy, które będą im przypominały o tym wydarzeniu.

Fotorelacja

Wyniki zbiórki makulatury 2016

Oto wyniki tegorocznego Gminnego Konkursu Zbierania Makulatury:

Miejsce I: Szkoła Podstawowa w  Kruszynie - 49,5kg/ucznia;

Miejsce II: Szkoła Podstawowa w  Widzowie - 47,7 kg/ucznia

Miejsce III: Szkoła Podstawowa w Lgocie Małej  - 34kg/ucznia

Miejsce IV: Szkoła Podstawowa w  Jackowie - 21kg/ucznia

 

Łącznie uzbierano 10200kg, odrobinę mniej niż w roku 2015, kiedy makulatury było 10900kg. Wpływ na to z całą pewnością ma malejąca liczba dzieci w szkołach. Mimo to wynik ten jest imponujący, a średnia na ucznia bardzo dobra.

 

Wyniki międzyklasowe w naszej szkole przedstawiają się następująco:

Miejsce I: Klasa V - 94kg/ucznia

Miejsce II: Klasa IV - 89,5kg/ucznia

Miejsce III: Klasa VI - 85,7kg/ucznia

Miejsce IV: Klasa III - 46,7kg/ucznia

Miejsce V: Klasa II- 23,7kg/ucznia

Dziękuję wszystkim uczestnikom i życzę powodzenia w przyszłym roku:)

Michał Nowakowski

5 maja 2016r. - Apel z okazji rocznicy uchwalenia konstytucji 3 Maja

5 maja 2016r. - Apel z okazji rocznicy uchwalenia konstytucji 3 Maja

W dniu 05.05.2016r. w naszej szkole odbyła się akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie klas IV, V i VI przygotowani przez p. Agnieszkę Włodarczyk - Peszke nakreślili nam rys historyczny tego ważnego dla całego polskiego narodu wydarzenia. Zebrani uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum mogli zapoznać się z okolicznościami uchwalenia Konstytucji 3 Maja, poznać jej twórców i istotę tego najważniejszego dokumentu w państwie, wysłuchać przysięgi króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, a także rozważań na temat haseł: wolność, naród, ojczyzna.

IMG 20160505 133920

Przedstawione przez uczniów wydarzenia historyczne przeplatały się z wierszami i pieśniami patriotycznymi. Uroczystość miała na celu uwrażliwienie uczniów na losy naszego kraju i narodu. Kształtowała postawy patriotyczne oraz poczucie dumy z przodków, budziła szacunek dla symboli narodowych.

 

Podkategorie