Udział w międzyszkolnym konkursie czytelniczo – profilaktycznym

Udział w międzyszkolnym konkursie

 czytelniczo – profilaktycznym

           W dniu 22 lutego br. w Zespole Szkolno -Przedszkolnym w Lgocie Małej odbyła się

VIII edycja Międzygminnego Konkursu „Mam wybór”. Jego ideą jest uświadomienie uczniom zagrożeń płynących z niewłaściwego korzystania z komputera i Internetu, przekazanie wiedzy

o konsekwencjach spożywania alkoholu, palenia papierosów, zażywania narkotyków i dopalaczy oraz kształtowanie właściwych postaw i odpowiedzialności za własne zdrowie i rozwój.  Doskonałą alternatywą   dla  wszelkich uzależnień i patologii jest dostarczenie uczniom racjonalnych pomysłów na spędzanie wolnego czasu, poznawanie samego siebie, rozwijanie swoich zdolności, pasji i zainteresowań. 

            W konkursie wzięły udział dzieci z 5 szkół podstawowych przygotowywane przez swoich polonistów i nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej. Eliminacje odbyły się w dwóch grupach wiekowych - uczniowie klas I – III oraz IV – VI. Dla młodszych dzieci przewidziano konkurs plastyczno – literacki, a dla uczniów klas starszych test z literatury oraz z wiedzy dotyczącej profilaktyki.

            W młodszej grupie wiekowej naszą szkołę reprezentowali: Bartek Ościk, Jaś Zasepa, Wojtek Zasępa. Ich zadaniem było przeczytanie dodatkowych lektur. W tym roku organizatorzy zaproponowali twórczość Miry Jaworczakowej, Jana Grabowskiego, Krystyny Kleniewskiej – Kowaliszyn. O palmę pierwszeństwa w dziedzinie artystycznej zawalczyli: Tomek  Kucharski, Kuba Klekot, Justynka Niemiec, Kinga i Natalka Gielec, którzy wykonali ilustracje do lektur.                                                                                                                                        Reprezentanci  klas IV – VI w osobach: Natalii Weroniki Muchy, Urszuli Blukacz, Mikołaja Rybaka i Piotra Woldona zagłębili się w lekturze „Królewiczai żebraka”, „Dalekiego rejsu” oraz „Władcy Lewawu”. Ponadto  „studiowali”  zagadnienia związane z przemocą w cyberprzestrzeni

i uzależnieniami.

            Konkurs przebiegał w miłej i życzliwej atmosferze. Po wysiłku włożonym w rozwiązanie zadań był czas na słodki poczęstunek, a potem kolejne emocje związane z ogłoszeniem wyników.

            Nasi uczniowie   stanęli na wysokości zadania i zdobyli czołowe miejsca w konkursie –

w grupie uczniów młodszych zajęli zaszczytne I oraz II miejsce. Nagrodzono także wszystkie prace plastyczne przygotowane przez naszych najmłodszych wychowanków. Uczniowie klas IV – VI również znaleźli się w gronie laureatów –  jury przyznało im  miejsce II oraz 2 wyróżnienia.

            Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu za godne reprezentowanie naszej szkoły

  i gratulujemy osiągnięć.

 

            

Wycieczka uczniów klas I-III

 

 

 

Wycieczka uczniów klas I-III

 

W czwartek 16 lutego uczniowie kl.I-III SP oraz dwójka uczniów kl.IV udali się na wycieczkę do Żarek. Celem wycieczki był udział uczniów w warsztatach wyrobu lizaków w Manufakturze Słodyczy Pokus oraz warsztaty pizzy w Przystani Leśniów.W czwartek 16 lutego uczniowie kl.I-III SP oraz dwójka uczniów kl.IV udali się na wycieczkę do Żarek. Celem wycieczki był udział uczniów w warsztatach wyrobu lizaków w Manufakturze Słodyczy Pokus oraz warsztaty pizzy w Przystani 

Podzieleni na dwie grupy rozpoczęliśmy warsztaty pizzy, podczas których uczniowie pod czujnym okiem Szefa Kuchni p. Pawła własnoręcznie przygotowywali pizzę z wybranych przez siebie składników, którą później mogli zjeść ze smakiem.

            Kolejnym punktem wycieczki były warsztaty lizaków w miejscu o niezwykle magicznej nazwie Manufaktura Hokus Pokus. Panowała w niej niezwykle „cukierkowa” atmosfera, dobór koloru ścian, przyjemny i słodki zapach cukierków i lizaków unoszący się w powietrzu powodował, że odnosiło się wrażenie, że przenieśliśmy się do bajecznej krainy. Najpierw obserwowaliśmy proces wyrabiania masy na lizaki, zabarwiania karmelu , następnie byliśmy świadkami jej „utleniania”; widzieliśmy jak przezroczysta masa „utlenia się” zmieniając barwę na białą. Na naszych oczach z gorącego karmelu powstawały barwne i smaczne lizaki. Następnie każdy z uczestników wycieczki miał szansę własnoręcznie zrobić swojego lizaka. Uczniowie cierpliwie i z zapałem formowali lizaki, które mogli zabrać ze sobą do domu. Mieliśmy również słodką przyjemność skosztowania ciepłych karmelków.

 

Kulinarne warsztaty wszystkim się bardzo podobały. Pełni wrażeń wróciliśmy do Kruszyny.

D.W.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

Z wizytą w Gminnej Bibliotece Publicznej w Kruszynie

 

W minioną środę w ramach realizacji programu czytelniczego Z książką przez cały rok” uczniowie klasy III  Szkoły Podstawowej  pod opieką wychowawczyni p. Katarzyny Trelińskiej oraz nauczyciela biblioteki szkolnej p. Doroty Wojtasińskiej wybrali się z wizytą do Gminnej Biblioteki Publicznej w Kruszynie.  Celem spotkania było zapoznanie uczniów   z Biblioteką Publiczna, jej funkcjonowaniem oraz ze zgromadzonym księgozbiorem. Spotkanie miało również na celu rozbudzanie zainteresowań czytelniczych, kształtowanie poczucia szacunku dla książek, wyrabianie nawyku korzystania ze zbiorów biblioteki. Podczas odwiedzin w bibliotece uczniowie dowiedzieli się co to są katalogi i do czego służą, co trzeba zrobić, aby zostać czytelnikiem biblioteki, jaka jest różnica pomiędzy biblioteką publiczną a biblioteką szkolną, do czego służy karta czytelnika, jak ułożone są książki na półkach oraz jak należy zachowywać się w bibliotece? Kierownik biblioteki p.Renata Włodarek pozwoliła uczniom na przejrzenie dostosowanego do wieku księgozbioru                z literaturą dziecięcą.

Uczniowie zostali wprowadzeni w magiczny świat książek oraz zapoznali się z nowymi technologiami zastosowanymi w bibliotece. Co po niektórzy, którzy są czytelnikami biblioteki mieli możliwość wypożyczenia książek. Nasza wizyta w bibliotece zakończyła się słodkim akcentem.

Uczniowie wrócili do szkoły bardzo zadowoleni. Wielu z nich zadeklarowało się, że wróci do biblioteki z rodzicami, aby stać się użytkownikami jej zbiorów. 

 

Miejmy nadzieję, że ta wizyta zainspiruje dzieci do sięgnięcia po książki pełne ciekawych przygód.
 

Wielki sukces uczennicy klasy pierwszej Szkoły Podstawowej w Kruszynie

  18 grudnia w miejscowości Chorzenice uczennica klasy pierwszej Justyna Niemiec otrzymała nagrodę za zajęcie III miejsca w III edycji powiatowego konkursu plastycznego "Opowiedz mi o mojej rodzinie". Organizatorem konkursu było Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Archidiecezji Częstochowskiej.Celem konkursu było promowanie rodziny nie tylko jako środowiska wychowawczego, ale też źródła tradycji i tożsamości.

 

 

 

„Piszemy list do przyjaciela” - konkurs szkolny

 

„Piszemy list do przyjaciela” - konkurs szkolny

 

W październiku obchodzony jest Międzynarodowy Tydzień Pisania Listów.

Początki tego nietypowego święta sięgają ubiegłego stulecia. Ustanowione z myślą

o pokoju na świecie, dzisiaj jest przede wszystkim okazją, by odkryć na nowo magię pisania listów  wypartą przez współczesne środki komunikowania się takie jak sms, poczta elektroniczna czy porozumiewanie się przez portale społecznościowe.

Sztuka pisania listów jest tak stara, jak stare jest samo pismo. Pisanie listów rozpowszechnione było już w starożytnym Egipcie,  w Imperium Rzymskim

i  starożytnej Grecji. Jako "papier listowy" służyły tabliczki drewniane,  skorupki gliniane, płótno, skóra, papirus, pergamin. Pierwotnie korespondencja  dotyczyła wyłącznie interesów, a listy były krótkie. Dostarczali je posłańcy piesi lub konni, listy wkładano pod specjalną obrączkę na nogach  gołębi, a  wiek  XVIII  otworzył  epokę   dyliżansów pocztowych.

Listom, które przez wieki były jedynym sposobem komunikowania się na odległość, zawdzięczamy bardzo wiele. Zachowana korespondencja z dawnych czasów jest  dziś nieocenionym źródłem historycznym. Pisywali je  wielcy Polacy – do pereł ojczystej  epistolografii należą listy   króla  Sobieskiego   do Marysieńki,  korespondencja Chopina i  Krasińskiego z przyjaciółmi, listy   Słowackiego  do matki.

Międzynarodowy Tydzień  Pisania Listów ma  zachęcić nas, współczesnych do  sięgnięcia  po tradycyjną korespondencję.  Pisanie listów ma w sobie coś niezwykłego. Każdy odręcznie napisany  list to  przecież unikatowa historia,  rodzaj osobistego podarunku dedykowanego konkretnej osobie. Warto uzmysławiać to młodemu pokoleniu.

Nauczycielki: p.  Dorota Wojtasińska, p. Agnieszka Włodarczyk - Peszke oraz p. Katarzyna Trelińska zorganizowały z tą myślą szkolny konkurs „Piszemy list do przyjaciela”. Uczniowie przypomnieli sobie  elementy charakterystyczne dla tej formy wypowiedzi,  poznali jej historię,  zastanawiali się także nad przyszłością listów. W końcu nadszedł  czas na „ćwiczenia praktyczne”. Wzięło w nich  udział ponad 20 uczniów z klas III-VI szkoły podstawowej oraz I i III gimnazjum.  Po skończonych zajęciach lekcyjnych,  przy herbatce i słodyczach uczniowie pochylili się nad kartkami papieru, by napisać listy do przyjaciół. Jury miało niełatwe zadanie -

autorzy wszystkich  listów wykazali się dobrą znajomością „sztuki”, a prace były bardzo ciekawe.  Wyróżniono listy: Anny Zasępy, Aleksandry Mierczak,  Natalii Muchy, Urszuli Blukacz, Mai Borowskiej i Kingi Łapety. Nagrodami w konkursie były oczywiście...  papeterie.

 

Mamy nadzieję, że udało się mam rozbudzić wśród naszych uczniów zainteresowanie tą formą wymiany myśli. Dobrze byłoby  przecież czasem otrzymać parę  miłych, nakreślonych znajomą ręką słów na pięknie zdobionym papierze...

 

 

Podkategorie