Konkurs ortograficzny

„ORTOGRAFICZNE POTYCZKI” w Zespole Szkolnym w Kruszynie

 

                                „Ortografię można polubić,

                                a nawet się z nią     zaprzyjaźnić”.

                                        prof. Witold Taszycki

 

    7 kwietnia  to ważna data w kalendarzu imprez i uroczystości  organizowanych

w bieżącym roku szkolnym. Tego dnia w murach naszej  szkoły zebrali się młodzi znawcy prawideł  polskiej ortografii i interpunkcji, by spróbować swych sił

w międzyszkolnym  konkursie „Ortograficzne potyczki”.

    Nasza placówka zorganizowała  go już po raz drugi, a do udziału w nim zaproszono uczniów ze wszystkich szkół podstawowych z terenu naszej gminy. Przygotowania konkursu podjęły się nauczycielki: p. J. Kucharska, p. A. Włodarczyk – Peszke, p. D. Wojtasińska, p. K. Trelińska. Zamysłem  organizatorów „Ortograficznych potyczek” jest wdrażanie uczniów do dbałości o poprawność i kulturę ojczystego języka, rozwijanie zainteresowań i umiejętności samodzielnej pracy, a także promowanie uczniów zdolnych i integracja środowisk szkolnych z terenu gminy Kruszyna.

    Eliminacje przeprowadzono w dwóch grupach wiekowych. Uczniowie klas I-III rozwiązywali test sprawdzający znajomość zasad pisowni przewidzianych podstawą programową dla pierwszego etapu edukacyjnego, natomiast dzieci ze starszych klas miały za zadanie napisać  dyktando „najeżone” trudnościami ortograficznymi. Czas oczekiwania na wyniki konkursu umilił dzieciom słodki poczęstunek.

    Jury, w grupie młodszych uczestników, przyznało I miejsce Kacprowi Rosłońskiemu  (SP Kruszyna), II miejsce zajęli: Jakub Świtoń  ( SP Lgota Mała)  i Jan Zasępa ( SP Kruszyna), na III znalazła się Julia Knaś (SP Lgota Mała)) oraz Wojciech Kremblewski (SP Widzów). Wyróżnienia w tej kategorii wiekowej przyznano  uczniom z Jackowa i Kruszyny – Julii Leciak i Piotrowi Kucharskiemu.

    Spośród uczniów klas IV-VI najlepsze okazały się uczennice SP Fundacji „Elementarz” z Jackowa – Olga Warzyńska oraz reprezentantka SP w Widzowie Julia Musiał. Miejsce II przypadło Karolinie Dróżdż z Lgoty Małej i Piotrowi Woldonowi

z Kruszyny. III lokatę przyznano Dominice Polewskiej (SP Kruszyna) i uczennicy szkoły w Jackowie - Paulinie Łapecie. Jury przyznało także wyróżnienia – trafiły one do uczennic z Lgoty Małej: Weroniki Kluski i Sandry Rał.

    Laureatów konkursu uhonorowano nagrodami książkowymi. Ceremonii wręczenia nagród dokonał dyrektor ZS w Kruszynie p. Paweł Klekot. Dla wszystkich uczestników  przygotowano pamiątkowe dyplomy, a nauczycielom przygotowującym uczniów  wręczono podziękowania.

    Dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom za przyjęcie zaproszenia

do udziału w „Ortograficznych potyczkach”,   gratulujemy zwycięzcom i zachęcamy

do uczestnictwa w kolejnych edycjach konkursu.

 

 

Laureaci

    Nasze uczennice laureatkami Powiatowego Konkursu Czytelniczego!

 

    W dniu 30 marca br. w Zespole Szkół w Kłomnicach odbył się po raz czwarty Powiatowy Konkurs Czytelniczy. Spotykają się na nim młodzi miłośnicy i uważni czytelnicy literatury pięknej ze szkół   powiatu częstochowskiego. Celem  konkursu jest   pogłębianie zainteresowań literackich uczniów oraz  rozwijanie umiejętności językowych. Zadaniem uczestników jest wykazanie się bardzo dobrą znajomością treści wybranej lektury, wiedzą o życiu i twórczości jej autora oraz posługiwanie się związkami frazeologicznymi z określonego kręgu tematycznego. Poziom konkursu jest bardzo wysoki, a liczba uczestników znaczna.

    W tym roku motywem przewodnim była literatura podróżniczo – przygodowa. Organizatorzy wybrali pierwszą książkę z cyklu powieści Alfreda Szklarskiego

o przygodach Tomka Wilmowskiego.

    Prawie 40 uczniów rozwiązywało test sprawdzający dogłębną znajomość „Tomka w krainie kangurów”, biografii pisarza i znajomości frazeologizmów

z nazwami zwierząt.

    Bezkonkurencyjną  okazała się reprezentantka naszej szkoły Urszula Blukacz, która zajęła I miejsce. Duży sukces osiągnęła także Natalia Weronika Mucha zajmując miejsce II.

    Gratulujemy naszym uczennicom tak znacznych osiągnięć i życzymy wiele radości z rozwijania pasji czytelniczej. 

Konsultacje z psychologiem

ZAPROSZENIE

 

24 marca br. (piątek) w godz. 9.30-13.00 odbędą się w naszej szkole konsultacje dla rodziców z p. Lidią Smogorzewską – psychologiem z Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Częstochowie, która jest opiekunem merytorycznym naszej placówki.

Zapraszamy w tym dniu wszystkich zainteresowanych rodziców.

         Szczegółowych informacji udziela pedagog szkolny - p. Dorota Wojtasińska

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

 

2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Święto to przypada w dniu urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Chrystiana Andersena. Ma na celu rozpowszechnienie książek dla dzieci oraz wspieranie nawyku czytania przez najmłodszych.

Z inicjatywy nauczyciela bibliotekarza w tym roku nasza szkoła włączyła się w jego obchody. W klasach I-III zostały przeprowadzone zajęcia biblioteczne. Dotyczyły one znajomości baśni Andersena. Uczniowie odgadywali tytuły znanych baśni, zmagali się z łamigłówkami matematycznymi, wzięli udział w quizie ze znajomości baśni „Calineczka”. Dodatkowo uczniowie kl.I pomagali Calineczce znaleźć właściwą drogę z labiryntu prowadząc ją na łąkę pełną kwiatów, kolorowali postać Calineczki, z historyjki obrazkowej układali kolejność wydarzeń. Mieli okazję poczuć się jak Kopciuszek – oddzielając groch od fasoli.

 

Z kolei uczniowie kl.III otrzymali dodatkowe zadanie wykonania postaci Calineczki z kółek orgiami.

W tym dniu uczniowie przynieśli do szkoły swoje ulubione książki i mieli za zadanie zachęcić innych do ich przeczytania.   

Włączenie się w obchody Dnia Książki dla Dzieci było okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych oraz propagowania nawyku czytania wśród uczniów klas młodszych. Dzieci przekonały się, że książki nie tylko zabierają czytelników  w zaczarowany świat bajek i fantazji,  ale również uczą wielu pożytecznych i ważnych rzeczy.

 

Zajęcia z nauczycielami konsultantami RODN WOM

Zajęcia z nauczycielami konsultantami RODN WOM

 

2 marca br. w ramach rocznego wspomagania szkoły odbyły się zajęcia otwarte dla uczniów kl.III SP „Bawimy się i uczymy z tablicą multimedialną”. W zajęciach uczestniczyli uczniowie kl.III wraz z wychowawcą oraz zainteresowani nauczyciele. Podczas zajęć panie prowadzące przybliżyły możliwości wykorzystania tablicy multimedialnej. Uczniowie samodzielnie wykonywali czynności na tablicy, zmagali się z trudnościami ortograficznymi. W odniesieniu  do wiersza „Chory kotek” rozpoznawali produkty należące do zdrowej żywności. Mieli również możliwość doskonalenia swoich umiejętności plastycznych wykonując ilustrację do wiersza. Prowadzące: p. Marta Lipska i Ewelina Makowska – nauczyciele konsultanci z RODN WOM w Częstochowie, pokazały nam jak można uatrakcyjnić i wzbogacić zajęcia lekcyjne posługując się tablicą multimedialną.

Dzięki niej zajęcia są o wiele ciekawsze, pomagają lepiej zrozumieć i opanować materiał, a nauka sprawia więcej przyjemności i zabawy. Daje możliwość wspólnej pracy, sprawdzenia swojej wiedzy i umiejętności oraz korygowania błędów.

W tym samym dniu odbyły się również zajęcia w kl. V i VI SP pt. „ABC bezpieczeństwa w sieci”. Zajęcia te prowadziły p. Ewelina Makowska, Aleksandra Krawczyk oraz Marta Lipska. Podczas zajęć uczniowie poznali podstawowe zasady bezpieczeństwa w sieci. Omówiono zagrożenia jakie niesie za sobą korzystanie z Internetu.

Uczniowie współtworzyli kodeks bezpieczeństwa. Oglądali filmiki dotyczące różnych form cyberprzemocy. Prowadzące zwróciły uwagę na komunikaty pojawiające się w trakcie ściągania gier i aplikacji oraz na odpowiednie ustawienia prywatności. Zajęcia miały charakter profilaktyczny. Głównym ich celem było uświadomienie uczniom zagrożeń oraz propagowanie właściwych zasad podczas korzystania z sieci.

D.W.

Podkategorie