Zebranie z rodzicami 11.12.2017r.

 

W poniedziałek 11.12.2017r. o godzinie 17.00 odbędzie się zebranie z rodzicami. Na zebraniu rodzice zostaną poinformowani o wynikach nauczania dzieci. Zapraszamy.

 

WKRÓTCE MIKOŁAJKI

 

Idzie Dobry Święty ,
uśmiecha się  wokoło,
Grzecznym dzieciom biją
serduszka wesoło.
Niesie w dużym worku
słodyczy bez liku,
Pełno będzie wszędzie
radości i krzyku.

 

Pierwowzorem dobrodusznego św. Mikołaja był żyjący prawie trzysta lat po Chrystusie biskup Miry w Azji Mniejszej. Świadectwa o biskupie Mikołaju  mówią

o nieustannej pomocy, której udzielał bezinteresownie wszystkim ludziom w potrzebie oraz o cudach, których dokonał. We współczesnej tradycji europejskiej św. Mikołaj znany jest przede wszystkim jako wielki przyjaciel dzieci, ich opiekun i dobrodziej, który co roku obdarowuje najmłodszych wspaniałymi prezentami.

Jak co roku o tej porze nasi uczniowie wyczekują starszego, siwego, niezwykłego gościa  i przygotowują się do jego odwiedzin bardzo starannie. W klasach i na holach  pojawiają się świąteczne dekoracje.  Chętni uczniowie przygotowują prace na  konkurs plastyczny „Na najładniejszą ozdobę bożonarodzeniową” organizowany przez bibliotekę szkolną.  Wychowawcy klas organizują mikołajkowe wyjazdy do kina, a uczniowie będą obdarowywać się drobnymi upominkami.

Miło otrzymywać prezenty, a jeszcze milej jest móc obdarowywać innych, dlatego też staramy się  pamiętać o wszystkich, którzy potrzebują pomocy. Nasi uczniowie włączyli się w ogólnopolskie i lokalne akcje charytatywne: „Góra Grosza”, zbiórka paczek żywnościowych dla dzieci z Wileńszczyzny, kwesta na rzecz częstochowskiego hospicjum. Jak co roku przygotowujemy paczkę dla naszego niepełnosprawnego kolegi.

Niech w tym szczególnym dniu  na twarzy każdego dziecka zagości uśmiech. Wszakże św. Mikołaj symbolizuje dobro, czynione bez rozgłosu, z dobroci serca i miłości do ludzi...

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

 

                                                                                                               

5 listopada na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Aby uczcić ten dzień, we wtorek 7 listopada w kl.I-III odbyły się zajęcia biblioteczne dotyczące postaci z bajek. Podczas zajęć miały miejsce zabawy wymagające wykazania się znajomością treści bajek, dzieci rozwiązywały zagadki, rozpoznawały bajkę po przeczytaniu fragmentu książki. Były zgadywanki i łamigłówki bajkowe, zabawy ruchowe, oddzielanie ziarenek grochu itp. Tego dnia uczniowie przynieśli do szkoły maskotki, długopisy, koszulki, książki przedstawiające ich ulubioną postać bajkową oraz na forum klasy je prezentowali.

Okazało się, że uczniowie bardzo dobrze znają bajki i świetnie poradziły sobie z zadaniami  przygotowanymi przez nauczyciela bibliotekarza.

Bajki są nieodzownym elementem każdego dzieciństwa, a Międzynarodowy DzieńPostaci z Bajek jest wspaniałą okazją, by zanurzyć się w bajkowym świecie, który dzieci tak uwielbiają. Ten dzień jest okazją, aby przypomnieć sobie naszych ulubionych bajkowych bohaterów, którzy są nieodzownym elementem dzieciństwa. Bawią, uczą, pomagają poznać prawdę o świecie i życiu, oswajają dziecięce lęki. Czasem stanowią wzór do naśladowania.

 

Udział w zajęciach bibliotecznych i wycieczka do Muzeum Produkcji Zapałek

 

24.11.2017 r. uczniowie kl. II i III szkoły podstawowej wzięli udział w warsztatach w Publicznej Bibliotece Pedagogicznej RODN „WOM”, których tematem było: „Bezpieczeństwo w sieci”. Zajęcia prowadziła p. Marta Małek. Podczas warsztatów poruszono tematy związane z dobrymi i złymi stronami korzystania z Internetu. Uczniowie podzieleni na grupy wspólnie zastanawiali się, jakie korzyści wynikają z korzystania z Internetu. Na podstawie krótkich kreskówek edukacyjnych omówiono zagrożenia czyhające na uczniów w sieci tj. cyberprzemoc, nagrywanie i upublicznianie filmików i zdjęć, podawanie danych osobowych, podszywanie się pod kogoś, itp. Po każdym filmiku uczniowie brali udział w dyskusji na ich temat oraz podawali własne rozwiązania danej sytuacji. Głównym celem zajęć było uświadomienie dzieciom, że postęp w rozwoju nowoczesnych technologii, oprócz skutków pozytywnych, wiąże się także z powstawaniem zagrożeń, których ofiarami coraz częściej stają się młodzi internauci.

Pomimo tego, iż wszyscy wiedzą, jakie niebezpieczeństwa czekają na nich w sieci, często o tym zapominają. Dlatego pamiętajmy, aby regularnie przypominać o zagrożeniach, na które najczęściej podatne i narażone są dzieci i młodzież. 

Oprócz udziału w zajęciach mieliśmy okazję zwiedzić bibliotekę oraz poznać jej specyfikę pracy. Następnie udaliśmy się do Muzeum Produkcji Zapałek, które jest jedynym czynnym muzeum zapałek w Europie. Pan przewodnik oprowadził nas po fabryce i opowiedział nam całą historię zakładu. Mieliśmy możliwość zobaczyć maszyny, których używano do produkcji zapałek. Obejrzeliśmy również film dokumentalny ukazujący pożar fabryki w 1913 r. Film ten jak wynika ze słów przewodnika muzeum jest najstarszym zabytkiem polskiej kinematografii. Największym zainteresowaniem cieszyła się wystawa etykiet zapałczanych oraz wystawa niezwykłych rzeźb, które powstały z jednej zapałki.

Konkurs plastyczny "Mój ulubiony bohater literacki"

W czwartek 25.05.2017r. odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Mój ulubiony bohater literacki", konkurs skierowany był dla uczniów ZS w Kruszynie. W konkursie oceniono prace w 3 kategoriach:

• I kat. – uczniowie kl.I-III SP
• II kat. – uczniowie kl.IV-VI SP
• III kat.- uczniowie kl.I-III gimnazjum

Celem konkursu było:

rozwijanie zainteresowań i nawyków czytelniczych uczniów
• kształtowanie wrażliwości odbioru utworów literackich
• rozbudzanie twórczej inwencji dziecka i kreatywności
• wzmacnianie wiary we własne możliwości
• rozwijanie indywidualnych zdolności plastycznych
• budzenie zainteresowania różnymi technikami plastycznymi

Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie pracy plastycznej pt. „Mój ulubiony bohater literacki”. Spośród wszystkich prac wyłoniono następujących zwycięzców:

 

kl.I-III szkoły podstawowej:

  1. Mikołaj Kamiński

  2. Justyna Niemiec

  3. Bruno Kapkowski

Anna Zasępa

Ignacy Głowacki

 

kl.IV-VI

  1. Urszula Blukacz

kl.I-III gimnazjum

2. Aleksandra Mróz

 

Prace można obejrzeć w bibliotece szkolnej, która była organizatorem konkursu.

 

 

Podkategorie