Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

 

2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Święto to przypada w dniu urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Chrystiana Andersena. Ma na celu rozpowszechnienie książek dla dzieci oraz wspieranie nawyku czytania przez najmłodszych.

Z inicjatywy nauczyciela bibliotekarza w tym roku nasza szkoła włączyła się w jego obchody. W klasach I-III zostały przeprowadzone zajęcia biblioteczne. Dotyczyły one znajomości baśni Andersena. Uczniowie odgadywali tytuły znanych baśni, zmagali się z łamigłówkami matematycznymi, wzięli udział w quizie ze znajomości baśni „Calineczka”. Dodatkowo uczniowie kl.I pomagali Calineczce znaleźć właściwą drogę z labiryntu prowadząc ją na łąkę pełną kwiatów, kolorowali postać Calineczki, z historyjki obrazkowej układali kolejność wydarzeń. Mieli okazję poczuć się jak Kopciuszek – oddzielając groch od fasoli.

 

Z kolei uczniowie kl.III otrzymali dodatkowe zadanie wykonania postaci Calineczki z kółek orgiami.

W tym dniu uczniowie przynieśli do szkoły swoje ulubione książki i mieli za zadanie zachęcić innych do ich przeczytania.   

Włączenie się w obchody Dnia Książki dla Dzieci było okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych oraz propagowania nawyku czytania wśród uczniów klas młodszych. Dzieci przekonały się, że książki nie tylko zabierają czytelników  w zaczarowany świat bajek i fantazji,  ale również uczą wielu pożytecznych i ważnych rzeczy.