„Piszemy list do przyjaciela” - konkurs szkolny

 

„Piszemy list do przyjaciela” - konkurs szkolny

 

W październiku obchodzony jest Międzynarodowy Tydzień Pisania Listów.

Początki tego nietypowego święta sięgają ubiegłego stulecia. Ustanowione z myślą

o pokoju na świecie, dzisiaj jest przede wszystkim okazją, by odkryć na nowo magię pisania listów  wypartą przez współczesne środki komunikowania się takie jak sms, poczta elektroniczna czy porozumiewanie się przez portale społecznościowe.

Sztuka pisania listów jest tak stara, jak stare jest samo pismo. Pisanie listów rozpowszechnione było już w starożytnym Egipcie,  w Imperium Rzymskim

i  starożytnej Grecji. Jako "papier listowy" służyły tabliczki drewniane,  skorupki gliniane, płótno, skóra, papirus, pergamin. Pierwotnie korespondencja  dotyczyła wyłącznie interesów, a listy były krótkie. Dostarczali je posłańcy piesi lub konni, listy wkładano pod specjalną obrączkę na nogach  gołębi, a  wiek  XVIII  otworzył  epokę   dyliżansów pocztowych.

Listom, które przez wieki były jedynym sposobem komunikowania się na odległość, zawdzięczamy bardzo wiele. Zachowana korespondencja z dawnych czasów jest  dziś nieocenionym źródłem historycznym. Pisywali je  wielcy Polacy – do pereł ojczystej  epistolografii należą listy   króla  Sobieskiego   do Marysieńki,  korespondencja Chopina i  Krasińskiego z przyjaciółmi, listy   Słowackiego  do matki.

Międzynarodowy Tydzień  Pisania Listów ma  zachęcić nas, współczesnych do  sięgnięcia  po tradycyjną korespondencję.  Pisanie listów ma w sobie coś niezwykłego. Każdy odręcznie napisany  list to  przecież unikatowa historia,  rodzaj osobistego podarunku dedykowanego konkretnej osobie. Warto uzmysławiać to młodemu pokoleniu.

Nauczycielki: p.  Dorota Wojtasińska, p. Agnieszka Włodarczyk - Peszke oraz p. Katarzyna Trelińska zorganizowały z tą myślą szkolny konkurs „Piszemy list do przyjaciela”. Uczniowie przypomnieli sobie  elementy charakterystyczne dla tej formy wypowiedzi,  poznali jej historię,  zastanawiali się także nad przyszłością listów. W końcu nadszedł  czas na „ćwiczenia praktyczne”. Wzięło w nich  udział ponad 20 uczniów z klas III-VI szkoły podstawowej oraz I i III gimnazjum.  Po skończonych zajęciach lekcyjnych,  przy herbatce i słodyczach uczniowie pochylili się nad kartkami papieru, by napisać listy do przyjaciół. Jury miało niełatwe zadanie -

autorzy wszystkich  listów wykazali się dobrą znajomością „sztuki”, a prace były bardzo ciekawe.  Wyróżniono listy: Anny Zasępy, Aleksandry Mierczak,  Natalii Muchy, Urszuli Blukacz, Mai Borowskiej i Kingi Łapety. Nagrodami w konkursie były oczywiście...  papeterie.

 

Mamy nadzieję, że udało się mam rozbudzić wśród naszych uczniów zainteresowanie tą formą wymiany myśli. Dobrze byłoby  przecież czasem otrzymać parę  miłych, nakreślonych znajomą ręką słów na pięknie zdobionym papierze...