Wycieczka do Muzeum Jednośladów

Sprawozdanie z wycieczki do Muzeum Jednośladów

 

            W dniu 6 października, po pierwszej godzinie lekcyjnej, 13 uczniów klasy VI pod opieką pani A. Włodarczyk – Peszke i pani J. Majdzik udało się na wycieczkę do pobliskiego Borowna.

            Po drodze zatrzymaliśmy się pod kolumną upamiętniającą samobójczą śmierć dawnego właściciela Kruszyny Kacpra Denhoffa.  Wkrótce potem dotarliśmy do celu podróży, którym było zwiedzenie jedynego w swoim rodzaju prywatnego muzeum motocykli.

            Wysiedliśmy z busa i przywitaliśmy się z bardzo sympatycznym właścicielem kolekcji panem Janem Ferencem. Zbiera on  jednoślady już od 20 lat. Jego kolekcja liczy ponad 60 motocykli, skuterów i motorowerów wyprodukowanych w Polsce w czasach PRL-u. Zbiory przechowuje

w 2 budynkach, każda maszyna jest szczegółowo opisana.

            Pan Ferenc z ogromną   pasją opowiadał nam  o swoim hobby, a my podziwialiśmy eksponaty. Za najlepszy sprzęt jednogłośnie uznaliśmy motocykl „Dudek”, a  właściciel dokonał prezentacji odpalenia tej cudownej maszyny. Potem przeszliśmy do kolejnego budynku, w którym wyeksponowane są  głownie tzw. wueski. Pan Ferenc z dumą pokazał nam swój największy skarb – motor, który kupił mu ojciec i kontynuował opowieść o motocyklach i ich historii. Chętnie wsiadaliśmy na motory, przymierzaliśmy stare kaski oraz rękawice motocyklowe i oczywiście robiliśmy zdjęcia. Następnie przeszliśmy do biura pana Jana, gdzie mogliśmy obejrzeć dawne  banknoty,  kartki na mięso, magnetofon kasetowy, maszynę do pisania i inne rzeczy z epoki PRL-u.

Na koniec wpisaliśmy się do księgi pamiątkowej i serdecznie podziękowaliśmy panu Ferencowi.

            W drodze powrotnej udaliśmy się na cmentarz borowiński. Pani pokazała nam  grób słynnego śpiewaka operowego Edwarda Reszke.

            Do szkoły wróciliśmy wczesnym popołudniem. Dzień był pełen wrażeń.

                                                                                                                      Mikołaj Rybak, klasa VI